Teatr Letni z prestiżową nagrodą Property Design Awards!

Szczeciński amfiteatr wybrany najlepszą „Przestrzenią publiczną” w Polsce. W konkursie Property Design Awards nominowane były inwestycje zakończone w 2022 roku. Przebudowanym i zmodernizowanym Teatrem Letnim zarządza Szczecińska Agencja Artystyczna.

Konkurs Property Design Awards po raz siódmy wyróżnił unikalne inwestycje oraz najlepsze projekty komercyjne i publiczne, które zostały oddane do użytku do końca 2022  roku. 

Teatr Letni zwyciężył dzięki głosom internautów oraz pracy jury konkursowego złożonego z wybitnych architektów, m. in.:

 • Roberta Koniecznego autora wielu wspaniałych projektów, w tym szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy, który podczas World Architecture Festival, Berlin 2016  zdobył tytuł World Building of the Year 2016,  
 • Krzysztofa Koszewskiego, dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej,  
 • Ewy Kuryłowicz, generalnego projektanta; wiceprezesa Kuryłowicz & Associates, 
 • Pete Kerchera, ambasadora Design for All Europe 
 • czy  Oskara Zięty , artysty i innowatora, absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej.
   

Zdjęcie

Wielki sukces i mocna konkurencja

Podczas uroczystej gali 4 Design Days 2023 w Katowicach statuetkę odebrała Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

- To wielki sukces Szczecina – mówi dyrektor SAA. -  a Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to jeden z najpiękniejszych plenerowych obiektów artystycznych w Polsce. Wyróżnienie w konkursie Property Design Awards 2023 to potwierdzenie, że architektura i design Amfiteatru  są na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszę się i mam wielką satysfakcję, że możemy organizować wydarzenia kulturalne w miejscu tak pięknie zaprojektowanym i otoczonym wspaniałą przyrodą. Cieszymy się, że Teatr Letni im. Heleny Majdaniec jest doceniany nie tylko przez mieszkańców Szczecina, ale także przez specjalistów z branży architektonicznej i designu. To dla nas wielki zaszczyt, ogromne wyróżnienie, motywacja do dalszej pracy, ale także  potwierdzenie, że to, co robimy, robimy dobrze.


Zdjęcie Wielki sukces i mocna konkurencja

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec pokonał tak mocnych rywali, jak:

 • teren zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku, 
 • Rynek w bydgoskim Starym Fordonie, 
 • Plac Pięciu Rogów w Warszawie 
 • i nowy plac zabaw w Łazienkach Królewskich.

- Cieszy kolejny sukces szczecińskich inwestycji, który jest zarazem dowodem na to, że Szczecin jest miastem, które dba o rozwój  kultury. Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to przykład tego,  jak ważne w przestrzeni publicznej jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Gratuluję Szczecińskiej Agencji Artystycznej udanego startu w konkursie, bardzo dobrego pierwszego sezonu  w nowym Teatrze Letnim i oczywiście zapraszam na wydarzenia w sezonie 2023.  
 


Zdjęcie
Zdjęcie: /media/1920/PropertyDesignAwards/20230126_113912_905247.jpg

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec. 1 000 artystów, 70 tys. widzów w 2022 roku

Szczeciński Amfiteatr to jeden z najpiękniejszych plenerowych obiektów artystycznych w Polsce, a po przebudowie jeden z najnowocześniejszych -  pod względem funkcjonalnym, technologicznym i akustycznym -  tego typu teatrów w Europie. To także największa scena wydarzeń artystycznych w Szczecinie w sezonie letnim.

Decyzja o przebudowie kilkudziesięcioletniego obiektu została podjęta władze miasta w 2015 roku. Projekt modernizacji stworzyło, wyłonione w ramach konkursu, biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu, które posiada bogate doświadczenie w różnych sektorach, realizując m.in. wielkoskalowe projekty komercyjne, wysokiej klasy budynki mieszkalne, obiekty kultury, edukacyjne, hotele,  projekty logistyczne i infrastrukturalne.

Teatr obecnie jest przystosowany do przyjęcia 2,7 tys. gości, pod w pełni zadaszoną widownią. W tym roku, w pierwszym sezonie artystycznym Teatru Letniego ( od lipca do października) na scenie  wystąpiło prawie 1 000 Artystów, m.in. Dawid Podsiadło, Ralph Kamiński, Monika Brodka, Daria Zawiałow, zespół Kult, Golec Orchestra, a ich kunszt podziwiało ok. 70 tysięcy osób

Część imprez odbywała się w sposób rotacyjny, nie ograniczały się one tylko do terenu Teatru Letniego jak np.  Iluminacje Szczecin – impreza otwarta dla publiczności, swoim zasięgiem obejmowała także teren samego Parku Kasprowicza.

Otwarty taras, wspólne zwiedzanie i bezpłatne imprezy

Przypominamy, że taras Teatru Letniego jest codziennie otwarty dla mieszkańców i turystów w godz. 10.00 - 18.00.  

W maju, wraz ze startem sezonu artystycznego, w Teatrze Letnim Szczecińska Agencja Artystyczna uruchomi możliwość zwiedzania obiektu.


Zdjęcie Otwarty taras, wspólne zwiedzanie i bezpłatne imprezy

Otwarcie Teatru Letniego. Szczecińskie Dni Otwarte