Teatr Letni z prestiżową nagrodą Property Design Awards!
Szczeciński amfiteatr wybrany najlepszą „Przestrzenią publiczną” w Polsce. W konkursie Property Design Awards nominowane były inwestycje zakończone w 2022 roku. Przebudowanym i zmodernizowanym Teatrem Letnim zarządza Szczecińska Agencja Artystyczna.
Konkurs Property Design Awards po raz siódmy wyróżnił unikalne inwestycje oraz najlepsze projekty komercyjne i publiczne, które zostały oddane do użytku do końca 2022 roku.
Teatr Letni zwyciężył dzięki głosom internautów oraz pracy jury konkursowego złożonego z wybitnych architektów, m. in.:
- Roberta Koniecznego autora wielu wspaniałych projektów, w tym szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy, który podczas World Architecture Festival, Berlin 2016 zdobył tytuł World Building of the Year 2016,
- Krzysztofa Koszewskiego, dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej,
- Ewy Kuryłowicz, generalnego projektanta; wiceprezesa Kuryłowicz & Associates,
- Pete Kerchera, ambasadora Design for All Europe
- czy Oskara Zięty , artysty i innowatora, absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej.
Wielki sukces i mocna konkurencja
Podczas uroczystej gali 4 Design Days 2023 w Katowicach statuetkę odebrała Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
- To wielki sukces Szczecina – mówi dyrektor SAA. - a Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to jeden z najpiękniejszych plenerowych obiektów artystycznych w Polsce. Wyróżnienie w konkursie Property Design Awards 2023 to potwierdzenie, że architektura i design Amfiteatru są na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszę się i mam wielką satysfakcję, że możemy organizować wydarzenia kulturalne w miejscu tak pięknie zaprojektowanym i otoczonym wspaniałą przyrodą. Cieszymy się, że Teatr Letni im. Heleny Majdaniec jest doceniany nie tylko przez mieszkańców Szczecina, ale także przez specjalistów z branży architektonicznej i designu. To dla nas wielki zaszczyt, ogromne wyróżnienie, motywacja do dalszej pracy, ale także potwierdzenie, że to, co robimy, robimy dobrze.
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec pokonał tak mocnych rywali, jak:
- teren zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku,
- Rynek w bydgoskim Starym Fordonie,
- Plac Pięciu Rogów w Warszawie
- i nowy plac zabaw w Łazienkach Królewskich.
- Cieszy kolejny sukces szczecińskich inwestycji, który jest zarazem dowodem na to, że Szczecin jest miastem, które dba o rozwój kultury. Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to przykład tego, jak ważne w przestrzeni publicznej jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Gratuluję Szczecińskiej Agencji Artystycznej udanego startu w konkursie, bardzo dobrego pierwszego sezonu w nowym Teatrze Letnim i oczywiście zapraszam na wydarzenia w sezonie 2023.
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec. 1 000 artystów, 70 tys. widzów w 2022 roku
Szczeciński Amfiteatr to jeden z najpiękniejszych plenerowych obiektów artystycznych w Polsce, a po przebudowie jeden z najnowocześniejszych - pod względem funkcjonalnym, technologicznym i akustycznym - tego typu teatrów w Europie. To także największa scena wydarzeń artystycznych w Szczecinie w sezonie letnim.
Decyzja o przebudowie kilkudziesięcioletniego obiektu została podjęta władze miasta w 2015 roku. Projekt modernizacji stworzyło, wyłonione w ramach konkursu, biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu, które posiada bogate doświadczenie w różnych sektorach, realizując m.in. wielkoskalowe projekty komercyjne, wysokiej klasy budynki mieszkalne, obiekty kultury, edukacyjne, hotele, projekty logistyczne i infrastrukturalne.
Teatr obecnie jest przystosowany do przyjęcia 2,7 tys. gości, pod w pełni zadaszoną widownią. W tym roku, w pierwszym sezonie artystycznym Teatru Letniego ( od lipca do października) na scenie wystąpiło prawie 1 000 Artystów, m.in. Dawid Podsiadło, Ralph Kamiński, Monika Brodka, Daria Zawiałow, zespół Kult, Golec Orchestra, a ich kunszt podziwiało ok. 70 tysięcy osób.
Część imprez odbywała się w sposób rotacyjny, nie ograniczały się one tylko do terenu Teatru Letniego jak np. Iluminacje Szczecin – impreza otwarta dla publiczności, swoim zasięgiem obejmowała także teren samego Parku Kasprowicza.
Otwarty taras, wspólne zwiedzanie i bezpłatne imprezy
Przypominamy, że taras Teatru Letniego jest codziennie otwarty dla mieszkańców i turystów w godz. 10.00 - 18.00.
W maju, wraz ze startem sezonu artystycznego, w Teatrze Letnim Szczecińska Agencja Artystyczna uruchomi możliwość zwiedzania obiektu.