Teatr wkomponowany jest w zieloną oś Szczecina
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to jeden z najpiękniejszych plenerowych obiektów artystycznych w Polsce. Jest letnim centrum kultury Szczecina i architektoniczną ikoną marki Floating Garden.
Na tożsamość teatru składają się jego bogaty dorobek kulturalny, spektakularny charakter wizualny, harmonia współistnienia z przyrodą oraz pełne nadziei aspiracje szczecinian. Teatr wkomponowany jest w zieloną oś Szczecina, prowadzącą od rozległych Jasnych Błoni ku rozległej Puszczy Wkrzańskiej. Otaczający go Park Kasprowicza od ponad wieku stanowi najchętniej odwiedzany przez szczecinian obszar rekreacyjny.
Niepowtarzalny kompleks
Obiekt harmonijnie wkomponowuje się w strome zbocze Doliny Niemierzyńskiej, mając za otoczenie dostojny parkowy drzewostan i urokliwe jezioro Rusałkę. Tuż za teatrem rozpościerają się ku północy kolejne zielone przestrzenie:
- Ogród Różany,
- Park Słowackiego,
- Syrenie Stawy,
- Las Arkoński i osiedle Głębokie.
Wszystko to tworzy niepowtarzalny w skali kraju kompleks miejskiej zieleni.
Idea utworzenia w plenerze nowoczesnego miejsca kultury powstała w latach 70. ubiegłego wieku, w ramach społecznej inicjatywy szczecinian. Projekt obiektu z charakterystycznym żelbetowym łukiem stworzył wybitny szczeciński architekt Zbigniew Abrahamowicz.
Przebudowa Teatru Letniego
Obiekt potrafił zmieścić 4,5 tys. widzów, co stawiało go na czele największych amfiteatrów w Polsce. Wyrazu inwestycji dodały umiejscowione w jej otoczeniu rzeźby szczecińskich twórców, tworząc swoistą galerię sztuki na wolnym powietrzu. Tym samym Teatr Letni stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych materialnych symboli Szczecina.
W 2015 r. Miasto Szczecin podjęło decyzję o przebudowie obiektu w duchu Floating Garden, zachowując jednak jego charakterystyczny rys. Projekt modernizacji stworzyło wyłonione w ramach konkursu biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu. Teatr obecnie jest przystosowany do przyjęcia 2,7 tys. gości, pod w pełni zadaszoną widownią.
Funkcjonująca w Parku Kasprowicza amfiteatralna scena od kilkudziesięciu lat jest świadkiem postępujących w kraju zmian społecznych, kulturowych i politycznych. W dobie PRL organizowano tu wydarzenia podporządkowane jedynie słusznej ideologii. Jednocześnie coraz śmielej powiewało wolnością, tak typową dla niepokornego, portowego charakteru Szczecina. To tu właśnie w 1962 r. miał miejsce przegląd zespołów big-beatowych w ramach pamiętnego Festiwalu Młodych Talentów.
Przez dziesięciolecia na scenie Teatru Letniego występowali czołowi polscy artyści i gwiazdy światowego formatu. Teatr był też miejscem ważnych dla tożsamości miasta wydarzeń – masowych wieców Solidarności, czy uroczystości wręczenia nagród zwycięskim załogom The Tall Ships’ Races.
Szczecińska Agencja Artystyczna
Teatrem Letnim zarządza obecnie Szczecińska Agencja Artystyczna. Jej korzenie sięgają okresu nastania państwowości polskiej na Pomorzu Zachodnim. Wieloletnie doświadczenie w organizowaniu szerokiego spektrum działań kulturalnych, także o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, stawia ją na czele miejskich instytucji kultury w kraju. W bogatym dorobku SAA znajdują się również liczne wydarzenia organizowane na amfiteatralnej scenie Parku Kasprowicza. Teatr Letni jest esencją szczecińskości – wyrażaną poczuciem wolności, zachwycającą architekturą, pięknem przyrody i tradycją miejsca. Udział w organizowanych tu wydarzeniach pozwala widzowi przeżyć niezapomniane chwile, zaś artystom – doświadczyć występu w wyjątkowej przestrzeni.